Military Bios
Contact

Major General Edward A. Mcgough III:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1975.  
Major General Edward A. McGough III is deputy commandant of the Industrial College of the Armed Forces, Fort Leslie J. McNair, Washington, D.C.
General McGough was born in Philadelphia, Pa., in 1918. He graduated from Towson High School, Towson, Md., in 1936, and then served in the U.S. Navy from October 1936 to June 1939. He then entered the U.S. Military Academy, West Point, N.Y., and graduated in 1943 with a commission as second lieutenant. He attended the Army Air Corps Flying School during 1942 while a cadet at the academy, and in December 1942 he received his pilot wings at Columbus Army Air Forces Base, Miss. Subsequently, he received fighter pilot training on the West Coast.
He went with the 474th Fighter Group in January 1944 to the European Theater of Operations where he progressed from flight commander to squadron commander in a P-38 fighter aircraft organization. Following this, he spent a short tour of duty in the Ninth Air Force headquarters as an operations officer.
He returned to the United States in August 1945, attended Command and General Staff School at Fort Leavenworth, Kan., and then went to Washington, D.C., where he served from 1945 to 1947 as operations officer for the 33d Army Air Forces Base Unit, better known as the Army Air Forces Flight Services. As the operations officer, he programmed, planned and implemented the establishment of the Military Flight Service Centers throughout the United States.
General McGough attended Stanford University from September 1947 to May 1949 and received his master's degree in business administration. He next was assigned to the Officers' Assignment Branch, Deputy Chief of Staff, Personnel, Headquarters U.S. Air Force. In January 1951 he entered the Air Command and Staff School, Maxwell Air Force Base, Ala. In May 1951 he went to Headquarters U.S. Air Force as a personnel assignment officer in the Office of the Deputy Chief of Staff, Personnel.
In May 1953 he was assigned to the 50th Tactical Fighter Wing as commander of the 81st Tactical Fighter Squadron and as commander, moved the squadron from Clovis Air Force Base, N.M., to Hahn Air Base, Germany. In December 1954 he was made commander of the 36th Fighter Day Group at Bitburg, Germany.
While in Europe, he participated as captain of a gunnery team in the U.S. Air Forces in Europe gunnery meets and was twice selected as the outstanding captain. During this period, his group was the first USAFE organization to convert from F-86F to F-l00C aircraft.
In March 1957 General McGough was assigned to Headquarters Tactical Air Command at Langley Air Force Base, Va., as chief of the Fighter Division, Directorate of Requirements. In this capacity, he was instrumental in the continued development of the F-105 aircraft and other tactical fighter aircraft being considered as potential weapons for the tactical forces. From May 1958 to July 1960 he served as the deputy director for requirements.
General McGough next attended the Industrial College of the Armed Forces at Fort McNair, Washington, D.C. In June 1961 he was assigned as commander of the 4510th Combat Crew Training Group at Luke Air Force Base, Ariz. In September 1963 he became commander of the 355th Tactical Fighter Wing (F-105) at George Air Force Base, Calif. The 355th Wing was transferred to McConnell Air Force Base, Kan., during the summer of 1964 and during the move remained combat ready. He assumed command of the 835th Air Division at McConnell in June 1965.
In July 1966 General McGough went to Southeast Asia and was assigned as deputy director (out-of-country operations), Tactical Air Control Center, Headquarters Seventh Air Force, Pacific Air Forces. In August 1967 he returned to Headquarters U.S. Air Force as deputy director of aerospace programs, Deputy Chief of Staff, Programs and Resources; and in March 1969 he became director, personnel planning, Deputy Chief of Staff, Personnel. He assumed command in July 1970 of the Sixteenth Air Force (U.S. Air Forces in Europe) with headquarters at Torrejon Air Base, Spain, and remained there until being named deputy commandant of the Industrial College of the Armed Forces in October 1972.
He is a command pilot. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal with oak leaf cluster; Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster; Air Medal with 11 oak leaf clusters; Air Force Commendation Medal; Army Commendation Medal; Distinguished Unit Citation Emblem; the Republic of Vietnam Distinguished Service Order, 2d Class, and the Armed Forces Honor Medal, 1st Class; and the Grand Cross of the Order of Aeronautical Merit (Spain).
General McGough's hometown is Ocean City, N.J.
He was promoted to the grade of major general effective Aug. 1, 1968, with date of rank Aug. 26, 1964.

 

Copyright 2005 - Military Bios