Military Bios
Contact

Major General Frank M. Madsen Jr.:

Military Branch:United States Airforce
Retired Feb. 1, 1974.   Died Nov. 20, 1998.
Major General Frank M. Madsen Jr. is vice commander, Air Training Command, with headquarters at Randolph Air Force Base, Texas.
General Madsen was born in Harvey, Ill., in 1918, and graduated from Calumet High School, Chicago, Ill., in 1936. While attending Illinois Institute of Technology, he joined the Whiting Corporation's junior executive development program at its Harvey operation.
In 1942 he enlisted in the U.S. Army Air Corps pilot training program. He attended preflight training at Maxwell Field, Ala.; basic and primary flight training at Bainbridge, Ga., and Ocala, Fla.; and in 1944 graduated from advanced flying training at Marianna, Fla., where he received his pilot wings and commission as a second lieutenant. He then spent seven months as an instructor pilot at Bainbridge, Ga. After B-24 aircraft pilot training at Nashville, Tenn., he attended automatic pilot and armament office training at Lowry Field, Colo.
In December 1944 General Madsen joined the 315th Bombardment Wing on Guam, where he served as wing operations officer. In August 1945 he transferred to the Second Emergency Rescue Squadron in the Philippine Islands and was assigned as training officer and squadron adjutant and also served as a pilot for the squadron's rescue aircraft. He received a Regular Army commission while in the Philippine Islands.
Upon his return to the United States in June 1948, he was assigned as wing operations officer at Lackland Air Force Base, Texas. From December 1950 to July 1953, he served as wing training and operations officer at Sampson Air Force Base, N.Y., during which time he graduated from the Air Command and Staff School in 1951. He next was assigned to Headquarters Air Training Command, Scott Air Force Base, Ill., as Director, Program Plans; in February 1955 became deputy director, Technical Training, and in February 1956 became director, Flying Training.
General Madsen was appointed as deputy chief of staff for operations (J-3) for Headquarters Iceland Defense Force at Keflavik International Airport in August 1956. He served there until October 1957, when he was assigned to Headquarters U.S. Air Force in the Office of the Deputy Chief of Staff, Manpower and Organization, as chief, Operations Programming Section, Manpower Programs and Allocations Branch; later as deputy chief, Manpower Programs and Allocations Branch; and in October 1959 he was named chief, Policy and Procedures Division.
In July 1960 General Madsen was appointed commander, 3750th Technical School, at Sheppard Air Force Base, Texas. During this assignment he earned the Legion of Merit for his assistance in establishing programs for the installation of Jupiter missile sites in Italy and Turkey.
Upon completion of the Industrial College of the Armed Forces, Fort Leslie J. McNair, Washington, D.C., in June 1963, he went to Randolph Air Force Base, Texas, as assistant chief of staff, Training Development, at Headquarters Air Training Command, and later served as deputy commander of the 3510th Flying Training Wing. In August 1965 he assumed command of the 3646th Pilot Training Wing at Laughlin Air Force Base, Texas.
In March 1967 he returned to Randolph Air Force Base as commander, 3510th Flying Training Wing, In July 1968 he was assigned to Headquarters Air Training Command and assumed duties as chief of staff. He was awarded the first oak leaf cluster to the Legion of Merit for his work in planning, organizing and implementing training programs at the headquarters.
General Madsen assumed command of Keesler Technical Training Center at Keesler Air Force Base, Miss., in November 1969. In February 1973 he returned to Headquarters Air Training Command as deputy chief of staff for technical training.
His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, the Legion of Merit with oak leaf cluster, Army Commendation Medal, Air Force Outstanding Unit Award Ribbon, and Small Arms Expert Marksmanship Ribbon. He is a command pilot.
General Madsen's hometown is Harvey, Ill.
He was promoted to the grade of major general effective March 1, 1970, with date of rank Aug. 10, 1965.

 

Copyright 2005 - Military Bios