Military Bios
Contact

Major General Harry A. Morris:

Military Branch:United States Airforce
Retired Dec. 1, 1982.  
Major General Harry A. Morris is commander of the Sheppard Technical Training Center, Sheppard Air Force Base, Texas.
General Morris was born 1929, in San Francisco. He graduated from Fresno (Calif.) High School in 1947 and Menlo College in Menlo Park, Calif., in 1951 with a bachelor of science degree in business administration. He received a master of science degree in business administration from The George Washington University, Washington, D.C., in 1964 and graduated from the Air Command and Staff College, Maxwell Air Force Base, Ala., in 1964; the National War College, Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., in 1970; and the Harvard. University advanced management program in 1972.
He began his Air Force career in May 1951 as an aviation cadet and earned his commission as a second lieutenant in December 1952. He then served as a pilot at Hamilton Air Force Base, Calif., and transferred to Japan in November 1953. In December 1955 he was assigned to Sheppard Air Force Base, as Headquarters Squadron commander.
Moving to Robins Air Force Base, Ga., in September 1957, he served as a KB-50 pilot with the 427th Air Refueling Squadron and in August 1958 accompanied the squadron to Langley Air Force Base, Va., as aircraft and flight commander. He later become assistant director of operations with the 4505th Air Refueling Wing at Langley. In September 1963 he entered the Air Command and Staff College and upon graduation in July 1964, returned to Langley to serve at Headquarters Tactical Air Command as operations controller in the Directorate of Operations.
The general left for Southeast Asia in September 1965 and was assigned to the Operations Division, Headquarters Military Assistance Command Vietnam, Saigon, Republic of Vietnam, as the Arc Light action officer. Upon his return to the United States in October 1966, he was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as a personnel staff officer in the Directorate of Personnel Planning. In August 1969 he entered the National War College.
From June 1970 to June 1972, General Morris served at Charleston Air Force Base, S.C., as deputy commander for operations, 437th Military Airlift Wing. He then joined Headquarters Military Airlift Command at Scott Air Force Base, Ill., as deputy chief of staff for personnel.
He commanded the 60th Military Airlift Wing at Travis Air Force Base, Calif., from October 1973 to May 1975. He then returned to Military Airlift Command headquarters to serve as deputy chief of staff for operations and in August 1975 he became the command's chief of staff. He was named director of personnel plans, Office of the Deputy Chief of Staff, Manpower and Personnel, Headquarters U.S. Air Force, in July 1977 and, in May 1979, become the assistant deputy chief of staff for manpower and personnel. The general assumed his current command in August 1980.
General Morris is a command pilot and wears the Parachutist Badge. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with three oak leaf clusters, Bronze Star Medal and Air Force Commendation Medal.
He was promoted to major general Aug. 1, 1976, with date of rank July 1, 1973.

 

Copyright 2005 - Military Bios