Military Bios
Contact

Major General Jack W. Waters:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1984.  
Major General Jack W. Waters is commander of the International Logistics Center and special assistant to the commander for international logistics at Headquarters Air Force Logistics Command, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio.
General Waters was born in 1927, in Sultan, Wash. He graduated from Bremerton (Wash.) High School in 1946 and then attended Olympic Junior College in Bremerton, and Baylor University in Waco, Texas. The general graduated from the Air War College, Maxwell Air Force Base, Ala., in 1968.
After joining the U.S. Air Force in December 1948, General Waters received his commission as a second lieutenant upon completion of Officer Candidate School at Lackland Air Force Base, Texas, in July 1949. He then attended the aircraft maintenance officer course at Chanute Air Force Base, I11.
In December 1950 the general went to South Korea as a squadron aircraft maintenance officer and later became group maintenance officer with the 8th Tactical Fighter Wing. He returned to the United States in March 1952 and was assigned to an F-89 squadron at Hamilton Air Force Base, Calif., as assistant director of maintenance. In June 1952 he moved to Webb Air Force Base, Texas, serving as a flightline maintenance officer and maintenance control officer with the 3560th Maintenance and Supply Group.
From June 1953 to September 1956, General Waters was a maintenance policies and procedures officer in the Office of the Deputy Chief of Staff for Materiel at Headquarters Flying Training Air Force, Waco, Texas. In 1956 he transferred to Headquarters Air Training Command, Scott Air Force Base, Ill., where he was an aircraft maintenance staff officer. In September 1957 he moved with the headquarters to Randolph Air Force Base, Texas. There he was chief of the Project Division, and later chief, Maintenance Policies and Procedures Division.
Moving to Germany in October 1959, he served as a maintenance staff officer in the Directorate of Maintenance and Engineering at Headquarters U.S. Air Forces in Europe. He returned to the United States in October 1962 and joined Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as maintenance staff officer in the Directorate of Maintenance-Engineering. He next attended the Air War College and graduated with honors in May 1968.
In August 1968 General Waters left for Southeast Asia. As a senior aircraft maintenance-engineering adviser to the Vietnamese air force, he was extensively involved in the initial development and implementation phases of the Vietnamization program.
Returning to the United States in August 1969, he was again assigned to Air Training Command headquarters. He served successively as chief of the Maintenance Management and Quality Assurance Division, chief of the Aircraft Division and as assistant deputy chief of staff for logistics until October 1972, when he became deputy chief of staff for logistics.
From July 1974 to July 1976, General Waters was assigned to Headquarters Pacific Air Forces at Hickam Air Force Base, Hawaii, as deputy chief of staff for logistics. He then transferred to Air Force Logistics Command headquarters as deputy chief of staff for logistics operations. He assumed his present duties in December 1982.
His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with oak leaf cluster, Bronze Star Medal, Joint Service, Commendation Medal, Air Force Commendation Medal with three oak leaf clusters, Air Force Outstanding Unit Award ribbon and Republic of Vietnam Air Force Honor Medal 1st Class. General Waters received the Air Force Association's General Thomas P. Gerrity Award as the Outstanding Air Force Logistician for 1974.
He was promoted to major general March 1, 1979, with date of rank July 1, 1975.
General Waters' hometown is Bremerton, Wash.

 

Copyright 2005 - Military Bios