Military Bios
Contact

Major General James G. Randolph:

Military Branch:United States Airforce
Retired May 1, 1976.  
Major General James G. Randolph is commander of the Oklahoma City Air Logistics Center with headquarters at Tinker Air Force Base, Okla.
General Randolph was born in 1930, in Cleveland, Tenn. He received a bachelor of science degree in industrial engineering from the University of Michigan, 1962; a master's degree in international affairs from The George Washington University, 1964; and is a graduate of the U.S. Army Command and General Staff College, 1964; the National War College, 1968; and the Advanced Management Program of Harvard Business School, 1969.
He enlisted in the Air Force in 1948 and was a distinguished graduate of the Officer Candidate School at Lackland Air Force Base, Texas, and received a commission as a second lieutenant in 1951. He completed pilot training in July 1953 and was transferred to Kelly Air Force Base, Texas, where he flew C-54 aircraft for the Military Air Transport Service.
His first assignment to Air Force Logistics Command was in April 1955 when he went to Rome Air Force Depot at Griffis Air Force Base, N.Y., as aide to the commander and became executive officer. From August 1958 to August 1960 General Randolph attended the University of Michigan as an industrial engineering student under the Air Force Institute of Technology program.
In September 1960 he went to Bitburg Air Base, Germany, as an F-105 aircraft maintenance officer and became chief, Standardization Branch, Maintenance Division, 36th Tactical Fighter Wing. In January 1963 he became chief, Flight Line Maintenance Section of the wing. In August 1963 he returned to the United States to attend the U.S. Army Command and General Staff College, Fort Leavenworth, Kan.
General Randolph was assigned to Headquarters U.S. Air Force in Washington, D.C., in July 1964, as a staff officer in the Directorate of Operational Requirements and Development Plans in the office of the Deputy Chief of Staff, Research and Development. In August 1967 he entered the National War College. In August 1968 he again was assigned to Air Force Logistics Command when he was appointed director of Industrial Operations at Headquarters Air Force Logistics Command, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio.
In July 1970 he was assigned to the Military Assistance Command Vietnam as chief of Team 6, Air Force Advisory Group, and as senior adviser to the commander of the Vietnamese Air Force Logistics Command at Bien Hoa, Republic of Vietnam. He assisted the Vietnamese Air Force in developing a logistics support capability as part of the Vietnamization program.
In January 1971 General Randolph returned to Headquarters Air Force Logistics Command as assistant to the deputy chief of staff, Plans and Operations for Program Analysis. General Randolph was appointed vice commander, San Antonio Air Logistics Center, Kelly Air Force Base, Texas, in August 1971. He became vice commander, Oklahoma City Air Logistics Center, Tinker Air Force Base, Okla., in June 1973 and was appointed commander in September 1973.
His military decorations and awards include the Legion of Merit with oak leaf cluster, Bronze Star Medal and the Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters. He is a command pilot.
He was promoted to the grade of major general effective Aug. 1, 1974, with date of rank March 1, 1972.

 

Copyright 2005 - Military Bios