Military Bios
Contact

Major General John H. Storrie:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1985.  
Major General John H. Storrie is the director of space, Office of the Deputy Chief of Staff for Plans and Operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
General Storrie was born in 1931, in Corsicana, Texas. He attended Denton High School and graduated from Texas Agricultural and Mechanical University in 1953 with a bachelor of science degree in engineering. He earned a master's degree from Auburn (Ala.) University in 1972 and completed the Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala., also in 1972.
After receiving his commission in August 1953, he graduated from pilot training in December 1954. For the next five years he flew F-86s at Perrin Air Force Base, Texas; George Air Force Base, Calif.; and Clark Air Base, Philippines.
In 1959 he transferred to the Strategic Air Command and was an aircraft commander and instructor pilot in B-47s at Chennault Air Force Base, La., and in B-58s at Carswell Air Force Base, Texas. During this period he also served as operations officer of the 656th Bombardment Squadron.
In March 1965 the general moved to Beale Air Force Base, Calif., as part of the initial SR-71 cadre. He was one of the first instructor pilots in the SR-71. He was an SR-71 aircraft commander for more than five years, logging nearly 900 hours in the Mach 3 aircraft. From 1968 to 1971, he had extensive operational duty in Southeast Asia. In August 1971 General Storrie left Beale to attend the Air War College and in August 1972 was assigned to Air Force headquarters as chief of the Drone Management Group, Directorate of Reconnaissance and Electronic Warfare.
He returned to Beale Air Force Base in May 1974 as vice commander of the 9th Strategic Reconnaissance Wing and took command of the wing in June 1975. General Storrie returned to Air Force headquarters in September 1977 to serve as director of reconnaissance and electronic warfare. He held that position until July 1978 when the organization moved to Andrews Air Force Base, Md., where he served as assistant deputy chief of staff, systems for armament and defense suppression, Headquarters Air Force Systems Command. General Storrie became the command's inspector general in July 1979. He assumed his present duties in September 1981.
The general is a command pilot with more than 5,000 flying hours. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Meritorious Service Medal, Air Medal, Air Force Commendation Medal, Combat Readiness Medal and Vietnam Service Medal.
He was promoted to major general March 1, 1983, with date of rank July 1, 1979.

 

Copyright 2005 - Military Bios