Military Bios
Contact

Major General John T. Sprague:

Military Branch:United States Airforce
Retired Oct. 1, 1956.   Died Sep. 5, 1980.
John Titcomb Sprague was born in Saten Island, N.Y., in 1902. He attended the School of Foreign Service at Georgetown University, Washington D.C., for a year.
Appointed a flying cadet in March 1924, General Sprague completed primary and advanced flying schools March 14, 1925, and was commissioned a second lieutenant in the Air Force Reserve. Receiving his regular commission as a second lieutenant of Air Corps June 30, 1926, he was assigned to the 96th Bomb Squadron at Langley Field, Va. A year later he became a flying instructor at the Primary Flying School, Brooks Field, Texas, and in October 1931 assumed that position at the Flying School, Randolph Field, Texas. Entering the Air Corps Technical School at Chanute Field, Ill., in September 1932, he graduated the following June and joined the Second Bomb Group at Langley Field, Va.
Going to the Panama Canal Zone in August 1936, General Sprague assumed command of the 74th Pursuit Squadron at Albrook Field. Two years later he was appointed director of flight training at Randolph Field, completed the three-month course at the Air Corps Tactical School Maxwell Field, Ala., during 1939, and then resumed his duties at Randolph Field. In September 1941 he assumed command of Waco Field, Texas.
Ordered to the European Theater of Operations In November 1943, General Sprague was acting deputy chief of staff of the Ninth Troop Carrier Command, and the following March he was appointed assistant chief of staff for operations. That July he was named ground forces liaison officer for the Ninth Air Force in that theater. In September 1945 he assumed command of Goodfellow Field, Texas, assuming command of Mather Field, Calif., the following April. Entering Air War College at Maxwell Field, Ala., in August 1946, he graduated the following June.
Returning to Randolph Field, General Sprague was assistant chief of staff for training in the Flying Division of the Air Training Command. Moving to Waco Air Force Base, Texas, in August 1948, General Sprague assumed command of the 3565th Basic Pilot Training Wing. On Nov. 1, 1950, he assumed command of the 3415th Technical Training Wing, Air Training Command, at Lowry Air Force Base, Colo.
His decorations include the Legion of Merit; Bronze Star Medal, Croix de Guerre with Palm. He is rated a command pilot, combat observer, and aircraft observer.

 

Copyright 2005 - Military Bios