Military Bios
Contact

Major General Kingston Eric Tibbetts:

Military Branch:United States Airforce
Retired.   Died April 23, 1983.
Kingston Eric Tibbetts was born in Columbus, Ohio in 1907. He was educated in the public schools of Columbus and attended Ohio State University.
Upon graduation as a flying cadet from Fort Hayes, Ohio in October 1928, General Tibbetts was commissioned a second lieutenant in the Air Reserve. He returned to Columbus where he worked for the Curtis Flying Service until he received his regular commission as a second lieutenant of Air Corps on May 2, 1929, and was assigned with the 27th Pursuit Squadron, First Pursuit Group, Selfridge Field, Mich.
After serving as a flying instructor at the Air Corps Primary Flying School at Brooks Field, Texas, in October 1931 he was transferred to Randolph Fie1d, Texas where he served as a flying and academic instructor at the Air Corps Primary Flying School, as post ordnance officer and as post supply officer.
Completing the Air Corps Technical School at Chanute Field, Ill., in June 1935, General Tibbetts was assigned to the Sixth Pursuit Squadron, 18th Pursuit Group at Wheeler Field, Hawaii. In November 1937 he was assigned to Mitchel Field, N.Y. where he served successively with the Ninth Bomb Group and the 22nd Bomb Group. In November 1940 he assumed command of the Bomb Sight Maintenance School at Langley Field, Va.
Reassigned to Hawaii in April 1941 as assistant engineering officer of the Hawaiian Air Depot, General Tibbetts later served there as operations officer, test pilot and executive officer. He was at Pearl Harbor when the Japanese struck on Dec. 7, 1941. In February 1942 he became assistant chief of staff for Supply of the 7th Air Force in the Pacific, in which capacity he served until December 1944. During this period he served at Funafuti, Tarawa and Saipan.
Named assistant chief of staff of the Air Service Division, Washington, D.C., in February 1945, that September the general was assigned assistant chief of staff for Supply, Fourth Air Force, San Francisco, Calif., and in June 1947 was appointed assistant chief of staff for Supply at Strategic Air Command, Andrews Field, Md. General Tibbetts was designated deputy chief of staff for Materiel of Strategic Air Command in August l948 and retained that position when SAC headquarters moved to Offutt Air Force Base, Neb., three months later.
Joining the Air Materiel Command in November 1952, General Tibbetts became commanding general of the Warner-Robins Air Materiel Area, AMC, at Robins Air Force Base, Ga., and was appointed comptroller, AMC Wright-Patterson Air Force Base, Ohio in December 1955. Relieved of duty as comptroller on July 1, 1956, he assumed duties as director of Plans and Programming, AMC, with no change in station, with the additional duty of comptroller, AMC (Relieved of this additional duty on Sept. 15, 1956.)
His decorations include the Legion of Merit, Air Medal, Bronze Star Medal and American Defense Ribbon with battle star. He is rated a command pilot.

 

Copyright 2005 - Military Bios