Military Bios
Contact

Major General Larry L. Henry:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1994.  
Maj. Gen. Larry L. Henry is director of Air Force requirements and acting deputy chief of staff for plans operations and requirements, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
General Henry was born in 1941, in Mount Sterling, Ky., and graduated from Lafayette High School, Lexington, Ky., in 1959. He earned a bachelor of science degree in business from the University of Kentucky in 1964 and a master of science degree in personnel management from Troy State University in 1979. He completed Squadron Officer School in 1971, Air Command and Staff College in 1979, Industrial College of the Armed Forces in 1980, National War College in 1983, and the management program for executives at the University of Pittsburgh in 1985.
The general was commissioned through the Air Force Reserve Officer Training Corps program at the University of Kentucky in September 1964. He was the officer in charge of the Frankfurt Courier Station, Armed Forces Courier Service, West Germany, from September 1964 to February 1967. He next was commander, Special Operating Location 1505, Bien Hoa Air Base, South Vietnam.
Upon returning to the United States in June 1968, he began navigator training at Mather Air Force Base, Calif., with the 3535th Navigator Training Wing. After graduating in March 1969, he completed F-4 tactical fighter training at Davis-Monthan Air Force Base, Ariz. From December 1969 to February 1971 he was a weapons system officer and fast forward air controller with the 13th Tactical Fighter Squadron, 432nd Tactical Reconnaissance Wing, Udorn Royal Thai Air Base, Thailand.
He served with the 334th Tactical Fighter Squadron, 4th Tactical Fighter Wing, Seymour Johnson Air Force Base, N.C., from March 1971 to December 1974. During this tour, General Henry was assigned temporary duty with the 8th Tactical Fighter Wing, Ubon Royal Thai Air Force Base, Thailand, for Linebacker operations, from April 1972 to August 1972, and from September 1972 to May 1973. The general then completed the Fighter Weapons Instructor Course at Nellis Air Force Base, Nev., graduating in September 1973.
In December 1974 he transferred to the Pacific Air Forces Standardization and Evaluation Directorate, Hickam Air Force Base, Hawaii, where he was fighter division chief until August 1978. After graduating from Air Command and Staff College in June 1979, the general returned to the Standardization and Evaluation Directorate as deputy director. He transferred to Clark Air Base, Philippines, where he was operations officer for the 3rd Tactical Fighter Squadron from March 1980 to February 1981. He then served as squadron commander until July 1982.
After graduating from National War College in June 1983, he was assigned as chief of the Tactical Weapons Requirements Division, Directorate of Operational Requirements, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. The general was vice commander, then commander, of the 37th Tactical Fighter Wing, George Air Force Base, Calif., from June 1985 until May 1988, when he became commander of the 831st Air Division there. In January 1990 he was assigned as inspector general, Headquarters Tactical Air Command, Langley Air Force Base, Va. In August 1990, during Operation Desert Shield, the general was assigned to U.S. Central Command Air Forces headquarters, Saudi Arabia, as director of electronic combat, where he was involved in planning the offensive air campaign against Iraq. In December 1990, the general was assigned as deputy chief of staff, plans and requirements, Headquarters Air Training Command, Randolph Air Force Base, Texas. He assumed his current position in April 1992.
The general is a master navigator with 320 combat missions in F-4s. His military awards and decorations include the Distinguished Service Medal with oak leaf cluster, Silver Star, Legion of Merit with two oak leaf clusters, Distinguished Flying Cross with seven oak leaf clusters, Bronze Star Medal with "V" device and oak leaf cluster, Purple Heart, Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters, Air Medal with 28 oak leaf clusters, and Air Force Commendation Medal.
He was promoted to major general Dec. 1, 1991, with same date of rank.

 

Copyright 2005 - Military Bios