Military Bios
Contact

Major General Milton B. Adams:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1972.  
Major General Milton B. Adams is chief of staff, Headquarters Pacific Air Forces, Hickam Air Force Base, Hawaii.
General Adams was born at Eagle Pass, Texas, in 1917. He completed high school in Corpus Christi, Texas, in 1934 and entered the U.S. Military Academy the following year. He graduated in 1939, and was assigned to Kelly Field, Texas, where he received his pilot wings in 1940.
He served with the 22nd Pursuit Squadron at Langley Field, Va., Puerto Rico and Trinidad from 1940 to 1943. After a short tour as commander of the 328th Fighter Group at Hamilton Field, Calif., he went to the Southwest Pacific in October 1943 where he commanded the 18th Fighter Group until July 1945 when he returned to the United States after flying 275 combat missions.
Eighteen months later he was assigned to Tehran, Iran, as advisor to the Imperial Iranian Air Force, where he served until early 1949. In 1950 General Adams graduated from the Air War College. After a brief tour with the Air Tactical School, he served successively as faculty member of the Air War College; director of the Squadron Officer Course and director of the Field Officer Course of the Air University. In 1954 he went to the National War College and graduated in 1955.
He then commanded the Basic Jet Flying School at Laredo Air Force Base, Texas, for two years, and the Advanced School for Tactical Fighter Pilots at Williams Air Force Base, Ariz., for two years. General Adams was assigned to Headquarters U.S. Air Force in September 1959, as deputy assistant chief of staff for guided missiles. He subsequently served as director of the Joint Secretariat for the Secretary of the Air Force's Designated Systems Management Group and the Air Staff Weapons Board and later as the director of systems acquisition, Office of the Deputy Chief of Staff, Systems and Logistics.
In November 1962, General Adams was assigned to the Military Assistance Command, Vietnam, as assistant chief of staff for plans. Upon his return to the United States in September 1965, he was assigned to Shaw Air Force Base, S.C., as commander of the Tactical Reconnaissance Center.
His next assignment was as deputy director for forces, Defense Communications Planning Group, Washington, D.C. He held that position from September 1966 until December 1967 when he was designated commander, Headquarters Command, U.S. Air Force.
General Adams became chief of staff, Headquarters Pacific Air Forces in July 1968.

 

Copyright 2005 - Military Bios