Military Bios
Contact

Major General Richard E. Carr:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1994.  
Major General Richard E. Carr is deputy commander and chief of staff, Headquarters Fourth Allied Tactical Air Force, Campbell Barracks, Heidelberg, Germany.
General Carr was born in Wilkes-Barre, Pa., in 1937, and graduated from Plymouth (Pa.) High School in 1955. He earned a bachelor of science degree from the U.S. Air Force Academy in 1959 and a master of science degree in aeronautical engineering from Stanford University in 1968. The general completed Air Command and Staff College as a distinguished graduate in 1972, and the Industrial College of the Armed Forces in 1978.
Upon graduation from the academy, General Carr attended pilot training at Bartow Air Force Base, Fla., and Webb Air Force Base, Texas, and received pilot wings in September 1960. His first assignment in December 1960 was in the Air Defense Command, Otis Air Force Base, Mass. He served his first tour in Southeast Asia as an adviser and instructor pilot at Nha Trang Air Base, South Vietnam, from August 1963 until July 1964. He then was transferred to Mather Air Force Base, Calif., as an instructor pilot until June 1967.
After earning his master's degree, General Carr was assigned as an associate professor of mathematics at the Air Force Academy from October 1968 until June 1971. There he was active in the airmanship program and coached the soaring team.
After completing RF-4C training at Shaw Air Force Base, S.C., in December 1972, General Carr returned to Southeast Asia, and was assigned to Udorn Royal Thai Air Force Base, Thailand, until July 1974. He served as a flight commander, chief of safety and squadron operations officer while flying more than 200 combat missions.
The general remained in the Far East and served as operations officer and squadron commander of the 15th Tactical Reconnaissance Squadron, Kadena Air Base, Okinawa, from August 1974 until July 1977. During that time he also commanded a full-time forward operating location at Osan Air Base, South Korea. Upon his return to the continental United States in July 1977, he attended the Industrial College of the Armed Forces.
From July 1978 until January 1981 General Carr served as chief of the Tactical Systems Division, Office of the Assistant Chief of Staff, Studies and Analyses, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. He was transferred to Seymour Johnson Air Force Base, N.C., and served as vice commander of the 4th Tactical Fighter Wing from April 1981 until January 1982. He then became commander of the 363rd Tactical Fighter Wing, Shaw Air Force Base, and was responsible for the wing's conversion from an RF-4 training wing to an operational F-16 wing.
In June 1984 he assumed command of the 831st Air Division, Tactical Air Command, George Air Force Base, Calif. In addition to the two wings of F-4Es and F-4Gs assigned to George Air Force Base, his responsibilities included operational control of the Air Force participation in the Army's National Training Center, Fort Irwin, Calif.
In November 1985 he became assistant chief of staff, studies and analyses, and commander of the Air Force Center for Studies and Analyses, Air Force headquarters. In June 1988 General Carr became chief of staff, United Nations Command and South Korea/United States Combined Forces Command, Yongsan Army Garrison, Seoul, South Korea. He also was chief of staff of the Ground Component Command of Combined Forces Command. In June 1990 he became director for foreign intelligence, Defense Intelligence Agency, Bolling Air Force Base, D.C. He assumed his current position in July 1992.
The general is a command pilot with more than 7,500 flying hours, including 900 hours flown in combat during the Vietnam conflict. His military awards and decorations include the Defense Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal, Distinguished Service Medal, Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Meritorious Service Medal, Air Medal with 11 oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal, and the Order of the National Security Merit, Cheonsu Medal from South Korea. Also, he is a rated parachutist.
He was promoted to major general June 1, 1988, with same date of rank.
His hometown is Plymouth, Pa.

 

Copyright 2005 - Military Bios