Military Bios
Contact

Major General Richard T. Boverie:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1982.  
Major General Richard T. Boverie is acting principal deputy assistant secretary of Defense, International Security Policy, Washington, D.C.
General Boverie was born in St. Louis, in 1932, where he graduated from Christian Brothers High School in 1950. He then entered the U.S. Naval Academy at Annapolis, Md., graduating in 1954 with a bachelor of science degree and a commission in the U.S. Air Force. He earned a master of science degree in aeronautical and astronautical engineering and a master of science degree in instrumentation engineering from the University of Michigan, Ann Arbor, in 1961, and a master of science degree in business administration from The George Washington University in 1967. He graduated from the Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala., in 1967 and National War College at Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., in 1971.
He began his Air Force service at Lowry Air Force Base, Colo., where he underwent technical training in missile guidance systems. He then was assigned as a guidance systems and launch officer with the 11th Pilotless Bomber Squadron, later the 11th Tactical Missile Squadron, at Orlando Air Force Base, Fla. In 1956 he went to Sembach Air Base, Germany, as a launch officer with the 11th Tactical Missile Squadron. He subsequently served as a guided missile officer and combat operations launch officer with the 587th Tactical Missile Group at Sembach.
In 1961 General Boverie was assigned to Headquarters Space Systems Division, Air Force Systems Command, Los Angeles Air Force Station, Calif. While there he was a project officer in several space programs, including the Satellite Interceptor (SAINT) program, Satellite Inspector program and the Manned Orbiting Laboratory program.
The general transferred to the European Office of Aerospace Research, Brussels, Belgium, as an aeronautical engineer in July 1967. He completed that assignment in July 1970 and entered the National War College. Upon graduation General Boverie was assigned to the Office of the Assistant Chief of Staff, Studies and Analysis, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., where he was first an analyst in the Strategic Missiles Division, and later chief of the Office of External Affairs.
General Boverie served at the White House with the National Security Council staff as a program analyst, from March 1974 to November 1975. He then became director of program analysis on the National Security Council staff.
From January 1977 to March 1979, the general was assigned as special assistant for strategic matters and later became deputy director for plans and policy in the Directorate of Plans, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations at Air Force headquarters. He had additional duties as special assistant to the chief of staff for Airborne Warning and Control System matters, the U.S. Air Force representative to the Department of Defense Middle East Task Group, and the U.S. Air Force delegate to the Inter-American Defense Board.
Named deputy to the deputy assistant secretary of Defense for policy plans and National Security Council affairs, Office of the Assistant Secretary of Defense (International Security Affairs), Washington, D.C., the general held that position until December 1979. He then became principal director of plans and policy, Office of the Deputy Under Secretary of Defense (Policy Planning). General Boverie assumed his present duties in June 1981.
His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, Meritorious Service Medal, Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster and Air Force Outstanding Unit Award ribbon with oak leaf cluster. He also has been awarded the master missile badge.
He was promoted to major general March 1, 1980, with date of rank July 1, 1976.

 

Copyright 2005 - Military Bios