Military Bios
Contact

Major General Robert C. Thompson:

Military Branch:United States Airforce
Retired March 19, 1982.  
Major General Robert C. Thompson is director of engineering and services, Deputy Chief of Staff, Programs and Resources, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
General Thompson was born in Tyrone, Pa., in 1920 and he graduated from Altoona High School, Altoona, Pa. He has bachelor of science and master of arts degrees from the University of Maryland, and has graduated from the Air Command and Staff College.
He served in an enlisted status from October 1942 to January 1944 when he graduated from Officers Candidate School and was commissioned as a second lieutenant. In September 1944 he was assigned to the Special Weapons Test Group at Wendover Field, Utah, where he served as the post engineer and test range officer until he was relieved from active military duty in January 1947.
General Thompson returned to active duty in October 1948 and went to Okinawa where he was the post engineer and headquarters commandant for the U.S. Army Quartermaster Group. He returned to the United States in January 1950 and was assigned to Lowry Air Force Base, Colo., as chief of operations and maintenance in the Air Installations Office of the 3415th Technical Training Wing.
In July 1955 he was transferred to the Joint U.S. Military Group, Spain, where he became chief of the Management Division in the Directorate of Construction, engaged in construction of Air Force and Navy bases throughout Spain.
In September 1959 General Thompson entered the Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala. Upon graduation in June 1960, he was assigned to Headquarters U.S. Air Force in Washington, D.C., as a facilities programming officer in the Office of the Deputy Chief of Staff, Research and Development. He was transferred in July 1965 to the Air Force Western Test Range at Vandenberg Air Force Base, Calif., as chief of the Programs and Operations Division.
In December 1966 he went to the Republic of Vietnam where he was assigned to Headquarters 7th Air Force at Tan Son Nhut Airfield as chief of the Programs Division in the Office of the Deputy Chief of Staff, Civil Engineering.
From January 1968 to April 1970, General Thompson was deputy chief of staff, civil engineering for 8th Air Force Headquarters at Westover Air Force Base, Mass. He was transferred to Headquarters 2d Air Force at Barksdale Air Force Base, La., in April 1970, and served as the deputy chief of staff, civil engineering. In July 1971 he was assigned to Headquarters U.S. Air Forces in Europe at Wiesbaden, Germany, and later at Ramstein Air Base, Germany, as deputy chief of staff, engineering and services.
In May 1974 General Thompson became the deputy director, civil engineering in the Office of the Deputy Chief of Staff, Programs and Resources, Headquarters U.S. Air Force, and he was named director of civil engineering in April 1975. As a result of a U.S. Air Force-directed reorganization, he was designated as director of engineering and services in August 1975.
His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Force Commendation Medal, and the Republic of Vietnam Gallantry Cross with palm.
General Thompson's hometown is Altoona, Pa.
He was promoted to the grade of major general effective June 1, 1975, with date of rank July 1, 1972.

 

Copyright 2005 - Military Bios