Military Bios
Contact

Major General Rollen Henry "Buck" Anthis:

Military Branch:United States Airforce
Retired May 1, 1973.   Died Aug. 19, 1995.
Maj. Gen. Rollen Henry (Buck) Anthis is assistant to the commander, Air Force Logistics Command, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio. On Aug. 1, 1972 he began serving as senior member, United Nations Command, Military Armistice Commission in Korea, and is to remain in that position until February 1973.
General Anthis was born in Navina, Okla., in 1915. He graduated from El Reno High School in 1933, attended Oklahoma Military Academy and studied law at the University of Oklahoma.
In 1938 he became a flying cadet at Randolph Field, Texas. He was commissioned a second lieutenant in the U.S. Army Air Corps in 1939 and received his pilot wings at Kelly Field, Texas.
General Anthis was assigned first to the 3rd Attack Group at Barksdale Field, La. In 1940, he became a test pilot for the A-20 attack bomber at Patterson Field, Ohio, and later at Langley Field, Va. He became engineering officer for the 80th Bombardment Squadron at Manchester Air Base, N.H. in June 1941. Selected as one of the original pilots for the U.S. Army Air Forces Ferrying Command, General Anthis became commander of the 14th Ferrying Squadron at Long Beach, Calif., in July 1942. He was one of the few "unlimited card" pilots of the ferrying command who were authorized to fly at their own discretion and during adverse conditions.
General Anthis then became commander of Palm Springs Army Air Base, Calif. In 1943 he took command of the 4th Fighter Operational Training Unit in Brownsville, Texas. A year later he was assigned to Marrakech, Morrocco, as commander of the 1257th Air Base Unit. This organization was a prime support activity for "Mission 17," the Yalta Conference. In 1945 he became commander of the 1252nd Air Base Unit at Casablanca, Morrocco, with additional duty as deputy commander of the Air Transport Command, North African Division.
In 1947 he was assigned as assistant chief of staff, Headquarters Air Transport Command, Washington, D.C. He attended the third class of the Air War College. Following graduation in 1949, he remained at the War College as a faculty member until 1952.
From May 1952 until September 1955, General Anthis was assigned to North Africa as commander, 1603rd Air Transport Wing, United States Air Forces in Europe. He was a key participant in concluding base rights negotiations with the Libyan Government. His next assignment was to Headquarters U.S. Air Force in October 1955 as deputy chief, Operations Control Division and later as chief, Manpower Division in the Office of the Deputy Chief of Staff for Operations.
General Anthis attended the National War College at Fort McNair, Washington, D.C. from August 1958 to June 1959. After graduation he became vice commander, Thirteenth Air Force, Clark Air Base, P.I.
In November 1961 General Anthis was assigned to South Vietnam in the dual role of commander for the then 2nd Advanced Echelon- later the 2nd Air Division - and chief of the Air Force Section to the Military Assistance Advisory Group. As 2nd Air Division commander he was responsible for all U.S. Air Force operations in Vietnam and Thailand. He became known as "Mr. COIN AIR." In February 1964 he was assigned to the Joint Chiefs of Staff as special assistant for counterinsurgency and special activities. He assumed command of Headquarters Command, U.S. Air Force in January 1966.
General Anthis became commander of the Seventeenth Air Force, U.S. Air Forces in Europe, then headquartered at Ramstein Air Base, Germany, in December 1967. He also served as commander of Allied Sector III, Air Defense, 4th Allied Tactical Air Force headquartered at Borfink, Germany. He assumed duties as chief of staff, Combined Military Planning Staff, Central Treaty Organization, Ankara, Turkey, in July 1969. In December 1971 he was assigned to Air Force Logistics Command.
He is a rated command pilot, qualified in jet and conventional aircraft. His military decorations include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with three oak leaf clusters, Air Medal, Army Commendation Medal with two oak leaf clusters, Alawite Medal of the Third Order (Morocceudes Consulate General French) and the Medal of Independence (Libya). He has been awarded the wings of the French Air Force, Royal Thai Air Force, Vietnamese Air Force and the Republic of Korea Air Force.
In April 1964 the International Supreme Council, Order of DeMolay, awarded General Anthis its Legion of Honor. He also was the first recipient of the Air Force Association's Citation of Honor Award for outstanding work in counterinsurgency in Southeast Asia.
He was promoted to the grade of major general effective Aug. 1, 1963, with date of rank April 30, 1965.

 

Copyright 2005 - Military Bios