Military Bios
Contact

Major General Sam W. Westbrook III:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1991.  
Major General Sam W. Westbrook III is deputy chief of staff for operations and readiness, Headquarters Air Training Command, Randolph Air Force Base, Texas.
General Westbrook was born in 1941, in Orlando, Fla., and graduated from Grandview (Mo.) High School in 1959. He earned a bachelor of science degree from the U.S. Air Force Academy in 1963. The general then spent three years as a Rhodes scholar at Trinity College, Oxford, England, achieving a bachelor of arts-master of arts honours degree and an Oxford bachelor of science degree in plasma physics. He completed Armed Forces Staff College in 1972 and National War College in 1980.
Upon graduation from the academy in June 1963, he was commissioned as a second lieutenant in the Air Force. After completing his Rhodes scholarship program in August 1966, he entered pilot training at Williams Air Force Base, Ariz. In March 1968 he was assigned to the 428th Tactical Fighter Squadron, Nellis Air Force Base, Nev., as an F-111 pilot. He later served as an F-111 aircraft commander and as a weapons and tactics officer.
The general completed the Armed Forces Staff College in January 1972. He then attended the AT-37 and A-1 checkout programs in preparation for his assignment to the 1st Special Operations Squadron, Nakhom Phanom Royal Thai Air Force Base, Thailand. He next served as a plans and programs action officer, Headquarters 13th Air Force, Clark Air Base, Philippines.
General Westbrook returned to Nellis Air Force Base in September 1973 and served with the 422nd Fighter Weapons Squadron as chief of the F-111 Operational Test and Evaluation Section. In September 1975 he was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as an action officer in the Directorate of Plans, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations. He worked with the National Security Council staff from October 1977 until July 1978, when he became the first chief of the Staff Group, Office of the Assistant Vice Chief of Staff.
After completing the National War College in June 1980, he became deputy commander for operations, 20th Tactical Fighter Wing, Royal Air Force Station Upper Heyford, England. He transferred to Ramstein Air Base, West Germany, in August 1982 as director of inspection for U.S. Air Forces in Europe. In July 1983 he was assigned as vice commander, 48th Tactical Fighter Wing, Royal Air Force Station Lakenheath, England, and became commander of the wing in April 1984. In June 1986 he was named commandant of cadets, Air Force Academy, Colo. He assumed his present position in July 1989.
The general is a command pilot with more than 2,300 flying hours, including 22 combat missions. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with two oak leaf clusters, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Medal and Air Force Commendation Medal.
He was promoted to major general Aug. 1, 1989, with same date of rank.

 

Copyright 2005 - Military Bios