Military Bios
Contact

Major General Van C. Doubleday:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1980.  
Major General Van C. Doubleday is the deputy director for Strategic Command, Control and Communications Systems, Command, Control and Communications Systems Directorate, Joint Staff, Organization of the Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C.
General Doubleday was born in West Palm Beach, Fla., in 1930. He attended the University of Miami and received a bachelor of science degree from Syracuse (N.Y.) University in 1963. He completed Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala., in June 1965 and also received a master of science degree from The George Washington University, Washington, D.C., the same year. In 1973 he completed the advanced management program at Harvard University.
Following enlisted service in the U.S. Marine Corps, General Doubleday entered the advanced Air Force Reserve Officers' Training Corps at the University of Miami and was commissioned a second lieutenant in 1952. He entered active duty in 1953 at Tyndall Air Force Base, Fla., training in the aircraft control field. In August 1953 he was assigned as intercept control officer for the 504th Tactical Control Group at Pope Air Force Base, N.C.
General Doubleday entered navigator training in August 1954 at Ellington Air Force Base, Texas, and was then assigned to the 551st Airborne Early Warning and Control Wing at Otis Air Force Base, Mass., in August 1955. He transferred to the 913th Aircraft Control and Warning Squadron at Pagwa Air Station, Ontario, Canada, in January 1958 and then in January 1959 joined the 552nd Airborne Early Warning and Control Wing at McClellan Air Force Base, Calif.
In April 1961 he entered the air traffic control officer course at Keesler Air Force Base, Miss., and in July 1961 was assigned as an air traffic control watch officer in the 1917th Communications Squadron at Westover Air Force Base, Mass. After attending Air Command and Staff College in July 1965 he become chief of the Air Traffic Control Systems Division, Headquarters United Kingdom Communications Region at South Ruislip Air Station, England.
General Doubleday returned to a flying assignment in December 1968 with the 553rd Reconnaissance Wing at Korat Royal Thai Air Force Base, Thailand, flying 68 combat missions. He was assigned as a staff officer in the Command, Control and Communications Directorate at Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., in December 1969.
He returned to Europe in September 1971 for duty as inspector general, European Communications Area at Lindsey Air Station, Germany. In March 1972 he assumed a dual role as commander, United Kingdom Communications Region and as deputy chief of staff, communications-electronics, Headquarters Third Air Force, South Ruislip Air Station, England. In July 1972 General Doubleday activated the 2130th Communications Group at Royal Air Force Station Croughton, England, and served as commander.
In July 1973 he was assigned as deputy chief of staff, operations, Headquarters Air Force Communications Service, Richards-Gebaur Air Force Base, Mo. He remained there until March 1974 when he was named director of communications, J-6, U.S. Readiness Command, MacDill Air Force Base, Fla.
General Doubleday was transferred to Headquarters U.S. Air Force as deputy director, command, control and communications, in June 1975. In September 1975 he become director of command, control and communications under the newly formed Office of the Assistant Chief of Staff for Communications and Computer Resources. He assumed his present position in June 1978.
He is a master navigator with more than 5,000 flying hours. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal and Air Medal with two oak leaf clusters.
General Doubleday was promoted to major general May 1, 1978, with date of rank Sept. 1, 1974.

 

Copyright 2005 - Military Bios