Military Bios
Contact

Major General William C. Garland:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1972.  
Major General William C. Garland is commander of the 1st Strategic Aerospace Division at Vandenberg Air Force Base, Calif.
General Garland was born in 1916, in Barnesville, Ga., where he attended high school and junior college at Gordon Military College. During this period he served over four years with the Georgia National Guard. He graduated from the U.S. Military Academy at West Point, N.Y., in May 1942, and immediately entered pilot training at the Greenville Aviation School, Ocala, Fla. He completed pilot training and received his pilot wings at Turner Field, Ga., in March 1943, and completed B-17 transition training at Sebring, Fla., in April 1943.
During World War II, General Garland served with the 401st Bombardment Group stationed in England and flew 32 combat missions in B-17 bomber aircraft. In June 1945 he returned to the United States and subsequently was assigned to Davis-Monthan Field, Ariz., as commanding officer of the Davis-Monthan West Camp.
In October 1945 General Garland went to Colorado Springs, Colo., and was assigned to Headquarters Second Air Force as chief of Operations and Training Division, and in 1946 became operations and training staff officer with the Fifteenth Air Force. In 1948 he was assigned as commander of the 32nd Bombardment Squadron, Smokey Hill Air Force Base, Kan. After graduation in June 1950 from the Air Command and Staff School, Maxwell Air Force Base, Ala., he was assigned to Headquarters Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb., as requirements officer and later served as chief, Programs Division, Directorate of Plans.
General Garland was transferred to Madrid, Spain, in April 1954, where he served in the Plans Section of the Joint U.S. Military Group and in November was named chief of staff of the group. In October 1956 he became chief of staff of the Sixteenth Air Force in Spain. He returned to the United States in May 1957, and was assigned to Lockbourne Air Force Base, Ohio, as deputy commander of the 91st Strategic Wing and later of the 376th Bombardment Wing.
In August 1958 he became commander of the 97th Bombardment Wing, Biggs Air Force Base, Texas, and from December 1958 to July 1961 he served as commander of the 98th Bombardment Wing, Lincoln Air Force Base, Neb.
General Garland entered the National War College, Washington, D.C., in 1961, and following graduation was assigned as chief of staff, Second Air Force, Barksdale Air Force Base, La. During the National War College assignment he obtained his master's degree in international affairs from The George Washington University. From March 1964 to August 1965 he was commander of the 12th Strategic Aerospace Division at Davis-Monthan Air Force Base, Ariz.
In August 1965 he became deputy director of information, and in June 1967 he assumed duties as director of information, Office of the Secretary of the Air Force. He became commander of the 1st Strategic Aerospace Division, Vandenberg Air Force Base, Calif., in August 1969.
He is a command pilot. His military decorations include the Distinguished Service Medal, the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Air Medal with three oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters and Army Commendation Medal.

 

Copyright 2005 - Military Bios