Military Bios
Contact

Major General William C. Norris:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1980.  
Major General William C. Norris is commander of the Third Air Force, U.S. Air Forces in Europe, with headquarters at Royal Air Force Station Mildenhall, Suffolk, England.
General Norris was born in 1926, in Port Jervis, N.Y., where he graduated from Port Jervis High School in 1945.
He entered pilot training at Goodfellow Air Force Base, Texas, in February 1948, and graduated at Williams Air Force Base, Ariz., in February 1949 with a commission as a second lieutenant.
In 1949 General Norris was assigned to the 20th Fighter Group, predecessor of the present-day 20th Tactical Fighter Wing, at Shaw Air Force Base, South Carolina, flying F-84s. In July 1950 he took part with the 20th in the first Atlantic crossing of F-84 aircraft to Manston, England. In December 1950 the 20th deployed back across the Atlantic to Shaw Air Force Base. In March 1951 General Norris was assigned to Japan flying F-80C aircraft in the air defense system. In April 1951 he volunteered to fly F-51s in Korea and was assigned to the 39th Fighter-Interceptor Squadron of the 18th Fighter-Bomber Wing. He later became the operations officer. General Norris completed 100 combat missions over North Korea.
From 1952 through 1959 he was assigned to the 54th Fighter-Interceptor Squadron, Ellsworth Air Force Base, S.D., during which time he served as its operations officer for three years. In January 1959 he was transferred to the 449th Fighter-Interceptor Squadron at Ladd Air Force Base, Alaska, where he later became chief of the Fighter-Operations Branch of the 11th Air Division. He entered the Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala., in September 1961 and graduated in June 1962.
General Norris then was assigned to the Directorate of Operations, Air Defense Command, at Ent Air Force Base, Colo. In June 1965 he was transferred to Tyndall Air Force Base, Fla., and served first as chief of the Standardization and Evaluation Division, 4756th Air Defense Wing, and later as commander of the Air Defense Command Fighter-Interceptor Weapons School.
He went to Southeast Asia in November 1966 and served at Takhli Royal Thai Air Force Base, Thailand, as chief of the Operations Branch, 355th Tactical Fighter Wing. In January 1967 he was assigned as commander of the 333d Tactical Fighter Squadron, equipped with F-105 aircraft. During this period, he completed 100 combat missions over North Vietnam.
In October 1967 General Norris was transferred to the Pentagon as assistant executive officer to the chief of the National Guard Bureau. In August 1968 he returned to the Aerospace Defense Command (formerly Air Defense Command) headquarters as director, Operational Readiness Inspection. He entered the Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala., in August 1970 and graduated in June 1971.
General Norris next was assigned to the U.S. Air Forces in Europe at Hahn Air Base, Germany, as vice commander of the 50th Tactical Fighter Wing. He assumed command of the 50th in October 1971. In February 1973 he was promoted to brigadier general and was named commander of the 20th Tactical Fighter Wing at Royal Air Force Station Upper Heyford, England. He assumed duties as deputy chief of staff, plans, USAFE, with headquarters at Ramstein Air Base, Germany, in November 1973, and was appointed USAFE inspector general in July 1974.
In August 1975 General Norris became commander of Headquarters Command, U.S. Air Force, with headquarters at Bolling Air Force Base, D.C. Upon the disestablishment of the command on June 30, 1976, General Norris was named commander of the 76th Airlift Division, Andrews Air Force Base, Md. He assumed command of Third Air Force Aug. 1, 1977.
He is a command pilot and has been current in 11 different fighter aircraft. His military decorations and awards include the Air Force Cross, Distinguished Service Medal, Silver Star, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal, Air Medal with 12 oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal, and Army Commendation Medal.
He was promoted to the grade of major general Feb. 6, 1976, with date of rank June 13, 1973.

 

Copyright 2005 - Military Bios