Military Bios
Contact

Major General William Erwin Elder:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1968.   Died Feb. 25, 1986.
Maj. Gen. William Erwin Elder is the vice air deputy, Headquarters Allied Forces Northern Europe, under the Supreme Headquarters Allied Powers Europe. He is responsible for development of policy and coordination of all air matters within the Northern European Command, an area which includes Norway, Denmark and Northern Germany. He is the Senior U.S. Officer in the NATO Command.
General Elder was born in 1915, in Wichita, Kan., educated in the public schools in and near that town, and graduated from Wichita High School - North in 1933. He attended the University of Wichita. In October 1936 he enlisted in the Army Air Corps as an aviation cadet. He received primary and basic pilot training at Randolph Field, Texas, and in October 1937 received his wings and was commissioned a second lieutenant in the U.S. Army Air Corps at Kelly Field, Texas.
General Elder first was assigned to the 3d Attack Group and later the 20th Pursuit Group at Barksdale Field, La. In June 1938, he was assigned to the 7th Bombardment Group, Hamilton Field, Calif., where he remained until July 1940 when he rejoined the 20th Pursuit Group. During the period July 1940 to May 1943, General Elder was engaged primarily in training fighter pilots required by the expansion of the Army Air Forces.
During the American landings at Attu in the Aleutian Islands in 1943, he commanded the 343d Fighter Group. In September 1943, he assumed command of the Near Island Wing (Attu and Shemya) with operational control of all fighter and bomber forces assigned to the defense of the Aleutians as well as the offensive actions against the Kurile Islands, Japan. Later, he commanded the XI Fighter Command and then was appointed deputy chief of staff, operations, Eleventh Air Force, at Adak, Alaska.
Upon his return to the United States in 1945, General Elder took command of Ontario Army Air Field, Calif., with the mission of training fighter pilot combat crews in the P-38. He next was assigned duties as chief, Plans Division, and deputy chief of staff, operations, Fourth Air Force. He graduated from the Armed Forces Staff College, Norfolk, Va., in June 1948.
General Elder served in Headquarters U.S. Air Force, in the Directorate of Operational Requirements and later in the Office of the Deputy Chief of Staff, Developments. In 1950, he was transferred to Eglin Air Force Base, Fla., to assist in the establishment of the Air Force Armament Test Center.
He went to Korea in 1952. While he was commander of the 8th Fighter-Bomber Wing, his unit set a record of 291 sorties in a single day when called upon for maximum effort to crush the last Communist offensive of the war. Subsequent to cessation of hostilities in Korea, he assumed command of the 39th Air Division in Japan and was responsible for the air defense of Northern Japan, including the island of Hokkaido.
In July 1955, he returned to the United States to become vice commander of the Air Force Missile Test Center at Patrick Air Force Base, Fla. He held this position during the expansion of the center to accommodate the testing of United States armed forces missile programs.
In September 1957, General Elder assumed command of the 58th Air Division of the Air Defense Command at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio. The 58th Air Division was inactivated and he was reassigned as vice commander of the 26th Air Division at Syracuse Air Force Station, N.Y., in August 1958.
In August 1959, General Elder was transferred to Stewart Air Force Base, N.Y., to command the Boston Air Defense Sector. He held this position until 1962 when he was reassigned to Headquarters Air Defense Command, Ent Air Force Base, Colo., to become inspector general of the command. In June 1964, he assumed command of the 25th North American Air Defense Region/25th Air Division at McChord Air Force Base, Wash., where he was responsible for the air defense of the northwestern United States and western Canada.
General Elder assumed duties in March 1966 as the vice air deputy, Headquarters AFNORTH, Norway, his present assignment.
His decorations include the Legion of Merit with two oak leaf clusters, Distinguished Flying Cross, Air Medal with oak leaf cluster and the Army Commendation Medal with oak leaf cluster.

 

Copyright 2005 - Military Bios