Military Bios
Contact

Rear Admiral Gerald R Beaman:

Military Branch:United States Navy
Position: Commander, Naval Network and Space Operations Command
Rear Admiral Beaman, a native of Hammond, Ind., graduated from Marquette University with a bachelorís degree in business administration and was commissioned as Ensign through the NROTC Program in 1974. He completed flight training and was designated a Naval Flight Officer in April 1975, and subsequently received orders to Fighter Squadron VF-121 for F-4 replacement training. During his F-4 training, he was selected for immediate transition to the F-14.
After completing his transition training in August 1976, he reported to Fighter Squadron VF-32 at NAS Oceana. He deployed twice to the Mediterranean Sea and once to the North Atlantic Ocean on board USS John f. Kennedy (CV 67). In May 1979, he reported as Flag Lieutenant and Aide to Commander, Operational Test and Evaluation Force.
Rear Adm. Beaman left the Naval service in January 1981 to serve as a Special Agent with the Federal Bureau of Investigation. In August 1984, he returned to active duty and reported to Fighter Squadron VF-101 as Program Manager for the Squadron Augmentation Unit. In January 1986, he reported to Fighter Squadron VF-33, as Operations Officer. During this tour, he deployed to the Mediterranean Sea on board USS America (CV 66) and participated in Operation El Dorado Canyon in April 1986.
In November 1988, he reported to Navy Fighter Weapons School (Topgun) at NAS Miramar, Calif., where he served as Maintenance Officer, Operations Officer and Executive Officer. During Operation Desert Storm, he served as Officer in Charge of the NFWS Detachment in Riyadh, Saudi Arabia, and flew combat missions from the Arabian Gulf with Carrier Air Wing Eight on board USS Theodore Roosevelt (CVN 71).
In August 1992, he reported to the Naval War College at Newport, R.I., where he earned a masterís degree in national security and strategic studies. After completing refresher training in March 1994, he reported to Fighter Squadron VF-211 as Executive Officer and then as Commanding Officer from March 1995 to July 1996. During this tour, VF-211 deployed to the Indian Ocean and Arabian Gulf on board USS Nimitz (CVN 68) in support of Operation Southern Watch, and earned the COMNAVAIRPAC Safety "S" for 1995.
In August 1996, Rear Adm. Beaman reported to U.S. Space Command, Cheyenne Mountain Operations Center, as the Space Control Center Commander. He attended Phase II of Joint Professional Military Education (JPME) at Armed Forces Staff College, Norfolk, Va., from September to December 1997. In June 1998, he reported to the headquarters staff of USSPACECOM as Chief, Global Engagement Division.
In September 1998, he was assigned as the Assistant Chief of Staff for Operations for Commander, Carrier Group Seven at NAS, North Island, San Diego, Calif. He reported as Deputy Commander, Carrier Air Wing Two in October 1999 and assumed command in April 2000.
Rear Adm. Beaman was selected as a CNO Strategic Studies Group (SSG) Fellow for SSG XXI in Newport in September 2001, and subsequently was assigned as Chief of Staff to Commander, Naval Air Forces in August 2002. He assumed command of Naval Network and Space Operations Command in Dahlgren, Va., on February 3, 2005.
Rear Adm. Beaman has accumulated over 3,000 flight hours and 1,050 carrier landings. He wears the Legion of Merit, Defense Meritorious Service Medal, the Meritorious Service Medal, the Strike/Flight Air Medal (2), the Navy Commendation Medal (3), the Navy Achievement Medal, and various unit, campaign and service awards.
Effective: 6 February 2005

 

Copyright 2005 - Military Bios