Military Bios
Contact

Rear Admiral Matthew G. Moffit:

Military Branch:United States Navy
Position: Commander, Naval Strike and Air Warfare Center
In June 1982, Rear Adm. Moffit reported to USS Saratoga (CV 60) as Assistant Strike Operations Officer. His second shore duty followed in October 1984 at NAS Fallon, Nev., at the newly established Naval Strike Warfare Center. He was assigned Carrier Air Wing Training Coordinator and Strike Leader Attack Training Syllabus instructor.
After cross training in the FA-18 Hornet at VFA 106 in May 1986, Rear Adm. Moffit reported to VFA 131 in February 1987 and served as the Operations and Administrative Officer. During this tour the squadron was assigned to CVW 13 embarked onboard USS Coral Sea (CV 43) and USS Independence (CV 62).
Rear Adm. Moffit returned to VFA 106 in January 1989 for a short tour awaiting assignment upon his selection for squadron command. He joined VFA 86 in August 1989 as Executive Officer. Deployed in December 1990 as Commanding Officer in support of Operations Desert Shield/Storm. Upon completion of this tour, Rear Adm. Moffit reported as Deputy Chief of Naval Operations (N8) Special Assistant for Aviation Matters in February 1992. In December 1993, he assumed command of VFA 106 at NAS Cecil Field, Fla.
In August 1995, he reported as Deputy Commander, Carrier Air Wing Three at NAS Oceana, Va. In April 1996, he assumed command of CVW 3 and deployed onboard USS Theodore Roosevelt (CVN 71) in support of Operations Deliberate Guard and Southern Watch.
Rear Adm. Moffit reported to U.S. Atlantic Command in September 1997 as Chief, Current Operations Division. In July 1999, Rear Adm. Moffit was reassigned as the Executive Assistant to the Deputy Commander in Chief, U.S. Joint Forces Command. He was selected for Rear Admiral, Lower Half, in May 2000 and was assigned to Marine Corps Headquarters as Assistant Deputy Commandant for Aviation (Code AP), HQMC, Washington, D.C. in July of 2000. He served as the Head, Aviation Plans and Requirements on the OPNAV staff in the Pentagon until August of 2002.
In August of 2002, Rear Adm. Moffit assumed command of Carrier Group Seven (CCG 7) onboard USS John C. Stennis (CVN 74) homeported in San Diego, Calif. He was TAD to Carrier Group FIVE from February to May of 2003 and served as Commander, Carrier Group FIVE (CCG 5) stationed onboard USS Kitty Hawk (CV 63) for Operation Iraqi Freedom. November 2003 he assumed command of Naval Strike and Air Warfare Center.
His personal awards include the Defense Superior Service Medal, the Legion of Merit with a gold star, the Distinguished Flying Cross with "V", the Bronze Star with a gold star, the Meritorious Service Medal with two gold stars, the Individual Air Medal with "V" and four gold stars, the Strike Flight Air Medal with numeral "2", the Navy Commendation Medal with "V" and two gold stars, the Navy Achievement Medal and several campaign and service awards.
Updated: 1 April 2004

 

Copyright 2005 - Military Bios