Military Bios
Contact

Rear Admiral Richard J. Mauldin:

Military Branch:United States Navy
Position: U.S. Defense Attaché to China
A native of Porterville, Calif., Rear Admiral Mauldin enlisted in the Air Force in 1967. Trained as a Chinese Mandarin and German linguist, he served at Clark Air Force Base, Philippines, Shu Lin Kou Air Station, Taiwan, and flew as a combat crewman in RC-135 aircraft based out of Offutt Air Force Base, Neb. Upon being honorably discharged in May 1975, he attended the University of Nebraska at Omaha, graduating in December 1975. In June 1976 he was commissioned through the Aviation Officer Candidate School Program and was designated a Naval Flight Officer in November 1977.
Rear Adm. Mauldin's first fleet squadron tour was with VAW-117 where he served from March 1978 to March 1981. While a member of the "Wallbangers," he made two western Pacific/Indian Ocean deployments with CVW-2 aboard USS Ranger (CV 61).
His next assignment was with VAW-110, the west coast E-2 Fleet Replacement Squadron. He returned to sea duty in July 1984, assigned to the VAW-115 "Liberty Bells," the Navy's only forward deployed E-2 Squadron. During this tour he served as administrative officer and maintenance officer while participating in numerous joint and combined exercises in the western Pacific and Indian Oceans aboard USS Midway (CV 41).
In January 1987, Rear Adm. Mauldin was assigned to the Naval Military Personnel Command in Washington, D.C., attached to the Aviation Officer Assignment Branch. He initially served as the VAW and VRC detailer and interservice transfer coordinator and subsequently as the sea coordinator. In July 1989 he returned to VAW-110 as the executive officer, serving in that capacity for 18 months.
In April 1991, Rear Adm. Mauldin reported as the executive officer of VAW-115, assuming command of the "Liberty Bells" in June 1992. During this tour he was instrumental in helping to establish the no-fly zone over southern Iraq.
Rear Adm. Mauldin attended the Naval War College, graduating in March 1995 with a master's degree in national security and strategic studies. He reported as deputy commander for Carrier Air Wing Five in August 1995 and assumed command of CVW-5 on July 9, 1996, holding that position for 23 months until May 30, 1998. Following his command tour, he reported to the Joint Staff in June 1998 as the deputy director for C4 command operations in the Command, Control, Communications and Computers Directorate.
In October 2000, Rear Adm. Mauldin reported to the office of the Chief of Naval Operations as Commander Task Force Navy Marine Corps Intranet (CTF NMCI) in the Space, Information Warfare, Command and Control Directorate (N6). He assumed command of the Naval Space Command in Dahlgren, Va., on April 1, 2001.
Rear Adm. Mauldin's personal decorations include the Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, Meritorious Service Medal, Air Medal (2 awards), Navy and Marine Corps Commendation Medal (2 awards), National Defense Service Medal (2 awards), Sea Service Deployment Ribbon (9 awards), and various other Air Force and Navy awards.
Updated: 22 March 2002

 

Copyright 2005 - Military Bios