Military Bios
Contact

Rear Admiral Thomas E. Zelibor:

Military Branch:United States Navy
Position: Director of Global Operations United States Strategic Command
Rear Admiral Thomas E. Zelibor is Director of Global Operations, United States Strategic Command, Offutt Air Force Base, Neb. He is responsible for maintaining full-spectrum global strike, and coordinating space, and information capabilities to meet both deterrent and decisive national security objectives.
Rear Adm. Zelibor graduated from the United States Naval Academy with a bachelor's degree in oceanography and was commissioned an Ensign in June 1976.
After flight training, Rear Adm. Zelibor first reported to the "Fighting Aardvarks" of VF-114 in USS America (CV 66) in January 1979. In January 1982, he was ordered to Naval Military Personnel Command where he served as the VF sea-duty detailer until July 1983.
Rear Adm. Zelibor next reported to USS John F. Kennedy (CV 67) as the assistant navigator until November 1985. In May 1986, he began his squadron department head tour with the "Red Rippers" of VF-11 in USS Forrestal (CV 59) where he served as both the administrative and maintenance officer until June 1988.
In July 1988, Rear Adm. Zelibor reported to CINCLANTFLT staff for duty as deputy director for program planning, and detached in June 1990. In August 1990, he was assigned to the "Swordsmen" of VF-32 in John F. Kennedy, and became executive officer in December 1990. He deployed with VF-32 to the Red Sea where he participated in Operation Desert Shield/Storm, flying 30 combat missions in January 1991 against Iraq. He served as the Swordsmen's commanding officer from February 1992 to September 1993.
In February 1994, Rear Adm. Zelibor reported to Carrier Air Wing Three (CVW-3) as deputy air wing commander in USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) and assumed command in March 1995 while on station in the Adriatic Sea, and remained in command until April 1996. In July 1996, he reported to the Operations Directorate (J3) of the Joint Staff as the assistant deputy director for operations (Information Operations), J39.
Rear Adm. Zelibor attained Flag rank and reported to Dahlgren, Va., in October 1998 to assume command of Naval Space Command as the Naval Component Commander for USCINCSPACE. In July 2000, he reported to Bremerton, Wash., and assumed duties as Commander, Carrier Group Three and the Carl Vinson Battle Group. On September 11, 2001, he was assigned responsibilities as Commander Task Force Fifty in support of Operation Enduring Freedom in charge of a three-carrier task force in the North Arabian Sea. In May 2002, he reported to OPNAV as the Director, Space, Information Warfare, Command and Control Division (N61). In December 2003 he assumed the position as Deputy for C4 Integration and Policy/DON Deputy CIO (Navy) (N6F).
During his career, Rear Adm. Zelibor has accumulated over 1,000 carrier landings and 3,400 tactical flight hours. His personal awards include the Defense Superior Service Medal, three Legion of Merit Medals, Distinguished Flying Cross with Combat "V," the Bronze Star, three Meritorious Service Medals, three Strike/Flight Air Medals (two with Combat "V") one individual Air Medal with Combat "V," four Navy/Marine Corps Commendation Medals (three with Combat "V"), two Navy/Marine Corps Achievement Medals and various campaign and service medals.
Updated: 29 April 2004

 

Copyright 2005 - Military Bios